ANA MENU   ELESTIRILER  SAFA BUTE  

 

ELEŞTİRİLER

Bu eserler bana; eskiden müzelerde, özel çekmece bölmelerinde saklanan kutsal resimleri hatırlattı. Bu tür resimler; bilgeler tarafından, artan bir saygıyla meditasyon yaparcasına üzerinde defalarca düşünülüp incelenebilecek türdedir ve bu çizimleri yapabilmek için inanılmaz seviyede bir ustalık gerekmektedir.

Birbirine uyumlu binlerce zarif çizgi birleşerek figürleri meydana getirmiştir. Biraz daha yakından inceleyecek olursanız, her bir resmin, muhtemelen on binlerce çizgiden meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu resimleri meydana getirebilmek için günler, aylar veya mantık sınırları ötesinde bir zaman miktarı gerekebilir ve en önemli yanlarından biri de; büyük bir ustalık ve incelikle çizilirken, bir tek hata bile yapılmamış olmasıdır. Bu resimlerde; tonlama ve çizgi değerlerinin, baştan sona hünerli bir şekilde kontrol altına alınıp, insanı aşırı derecede şaşırtan ve hayret ettiren bir ustalıkla uygulandığını göstermektedir.

Çok istisna olan bu resimleri, tekrar bir daha inceleyeceğim.

John T. Spike

Sanat Tarihçisi, Eleştirmen

10 Aralık 2003,  4. Floransa Bienali

“İnanıyorum ki; önemli olan, bir ressamın akademik etiketini değil ressam Safa Büte gibi inanılmaz eserleri ve kişiliğini sunmasıdır.”

“Bu nedenle bir ressamın sürrealist veya herhangi bir tarzda resim yapıyor olması gerçekten o kadar önemli değildir. Önemli olan ressamın, kendine özgü tarzını oluşturup bu yolda aşamalar kaydetmesidir.”

“İnanıyorum ki; Safa Büte büyük bir sanatçıdır ve yaşamının diger safhalarında da kendine özgü inanılmaz tarzında, şimdi olduğu gibi daha da güzel eserler yaratacaktır. Bütün dünyada takdir toplayacak bu eserlerin yaratıcısı Safa Büte’yi kutlarım.”

Jaime J.Altieri

Ressam

Puerto Rico

 

Sadece yayınlanan kitaplarımın kapaklarındaki resimleri kendim seçebiliyorum. Dergilerde yayınlanan öykülerimde kullanılan eserleri ise yayınevi yetkilileri seçmektedirler.

Editörler genellikle öyküyü resimsel olarak yansıtabilecek eserleri seçmektedirler. Bu eser gerçekten de öykünün ruhunu yansıtmaktadır. (Safa Büte’dan “Pencere”)

Böylesine güzel bir sanat eseriyle öyküsünün birleşiminden çok mutlu oldum..

Safa Büte’nin bir eserine sahip olmayı çok isterdim. Bu eser “Pencere” olabilirdi. Gerçekten hayret verici.

Ben’de Safa Büte gibi sanatında mükemmelliği takip etmekteyim.

BEN STIVERS, Yazar

USA

“Safa Büte’nin iç içe geçmiş, karmaşık, detaylı, olağanüstü resimleri beni son derece etkiledi.”

“Sergisini izlerken gördüğüm ‘Pencere’ isimli yağlıboya çalışması ise beni geceleri kar yağan çocukluğuma götürdü.”

“Yatak odamın perdesini araladığım penceresinden dışarı bakıp, elimde ıslanan eldivenlerle soğuk havanın verdiği sızıya aldırmadan, kardan adam yapmaya çalışırken karın çıkardığı o özel ışığı gördüğüm çocukluk günlerim. Güzel hatıralardı”…

“Sanırım sanatın yaptığı da bu; yapılan resme beyni odaklamak, eseri tuval üzerinde bitirmeden önce beyinde bitirmek için gerekli olan fikirleri üretmek”.

“Benim bir ressamdan beklediğim; Safa’nınki gibi tamamen değişik birşeyler üretmesi. Resme baktığımda, yüzümde bir tebessüm oluşturmalı ve bana çığlık attırmalı. Ona tekrar baktığımda, suyun altında yüzerken su kabarcıkları arasından ikinci kez nefes alman gereken ışığa doğru götürmelidir beni”..

LISA CASSIDY

Ressam

1999 Arizona, USA